Пројекти

Подпројекат : „Испитивање улоге активних компоненти Тхyмус серпyллум Л. и Уртица диоица Л. са подручја Србије у екперименталним моделима кардиоваскуларних болести“ у овиру пројекта: „Развој нових инкапсулациониих и ензимских технологија за производњу катализатора и биолошки активних компонената хране у циљу повећања конкурентности, квалитаета и безбедности“.

Води : Др Невена Михаиловић-Станојевић

Сарадници на пројекту:

Др Невена Михаиловић-Станојевић, др Ђурђица Јововић, др Зоран Милорадовић, др Јелица Грујић Милановић, др Милан Иванов

Број пројекта: III 46010

Трајање пројекта: 2011-2019

Водећа институција:

Универзитет у Београду, Институт за медицинска истраживања, Институт од националног значаја за Републику Србију

Опис пројекта:

Пројекат је осмишљен са циљем да се расветли могућа улога активних компоненти Тхyмус серпyллум Л. и Уртица диоица Л. са подручја Србије у превенцији и лечењу кардиоваскуларних обољења. Кроз реализацију овог потпројекта испитивали су се ин виво ефекти екстраката Тхyмус серпyллум Л. и Уртица диоица Л. на: крвни притисак, отпор у периферној циркулацији, липидну пероксидацију и оксидативни стрес у моделу есенцијалне и малигне хипертензије на пацовима са урођеном хипертензијом. Ови резултат су постали основ за даља истраживања хроничног деловања биолошки активних супстанци пореклом из Тхyмус серпyллум Л. и Уртица диоица Л. и за њихову примену као саплемента у терапији кардиоваскуларних обољења.

Утицај липида хране на кардиоваскуларне параметре, липогенезу и антиоксидативни статус код хипертензивних пацова

Води : Др Јелица Грујић Милановић

Сарадници на пројекту:

Др Јелица Грујић Милановић, Др Невена Михаиловић-Станојевић, др Данијела Карановић

Број пројекта: 337-00-205/2019-09/32

Трајање пројекта: 2019-2022

Водећа институција:

Универзитет у Београду, Институт за медицинска истраживања, Институт од националног значаја за Републику Србију

Опис пројекта:

Примарни циљ овог пројекта је био утврђивање механизма деловања високо масне хране различитог порекла (животињског/биљног), као и могућности превенције метаболичког синдрома модулацијом односа n6/n3 липида хране на оксидативни статус и експресију различитих транскрипционих фактора, делове система регулације крвног притиска. Разлог за овакав приступ лежи у општем здравственом интересу за развој нових стратегија у превенцији и терапији метаболичког синдрома, самим тиме и кардиоваскуларних обољења, у циљу смањења броја оболелих од истих. Стога је циљ овог пројекта био да се испита утицај исхране храном обогаћеном мастима биљног/животињског порекла с различитим односима n6/n3 липида на кардиоваскуларни систем и липогенезу у различитим ткивима, како у физиолошким, тако и у патолошким условима.

Испитивање утицаја сигналних путева за калмодулин киназу 2 на промене срчаног ткива

Води : Др Милан Иванов

Сарадници на пројекту:

Др Милан Иванов, др Зоран Милорадовић, др Невена Михаиловић-Станојевић, др Ђурђица Јововић, др Уна-Јована Вајић, др Данијела Карановић

Број пројекта: 451-03-02141/2017-09/44

Трајање пројекта: 2018-2020

Водећа институција:

Универзитет у Београду, Институт за медицинска истраживања, Институт од националног значаја за Републику Србију

Опис пројекта:

Главни циљ овог пројекта је био да окарактерише просторно и временско активирање сигналних путева за Ca2 +/ЦаМ/ЦаМКИИδЦ и δБ киназе у дефинисаним субћелијским деловима изолованих адултних вентрикуларних кардиомиоцита, као и њихов утицај у иницијацији и прогресији хипертрофије и срчане инсуфицијенције. Пројекат је реализован на изолованим кардиомиоцитама пацова, као и на здравим и оболелим кардиомиоцитама човека. Овај пројекат је омогућо мултидисциплинарну сарадњу биолога, молекуларних биолога, биотехнолога и лекара из Аустрије и Србије што ће у наредном периоду служити као база за стварање мреже институција зарад развијања модерних приступа у експерименталној кардиоваскуларној физиологији. Комплементарност методологија, као и научног рада и тематских области у ин виво и ин витро условима, научника из Аустрије и Србије резултовало је унапређењу приступа у решавању проблема у пољу кардиоваскуларне физиологије.

Улога азотног моноксида, слободних радикала и ангиотензина 2 у структури и функцији крвних судова у моделу експерименталне хипертензије

Води : Др Зоран Милорадовић

Сарадници на пројекту:

Др Зоран Милорадовић, др Ђурђица Јовић, др Невена Михаиловић-Станојевић, др Јелица Грујић Милановић

Број пројекта: СК-СРБ-0026-29

Трајање пројекта: 2010-2011.

Водећа институција:

Универзитет у Београду, Институт за медицинска истраживања, Институт од националног значаја за Републику Србију

Опис пројекта:

Хронично смањење синтезе азотног моноксида, настало као последица блокаде ензима конститутивне синтазе азотног моноксида доводи до трајног повећања крвног притиска, удруженог са хипертрофијом срца и артеријских крвних судова. Студија је била усмерена на истраживању упоредног деловања инхибитора синтазе азотног моноксида, а која су повезана са променама на крвним судовима и срцу. Истраживани су дуготрајни ефекти удруженог деловања два типа инхибитора синтазе азотног моноксида на срце и структуру и функцију крвних судова, као и њихових ефектата на ћелијске и ванћелијске компоненте зидова спроводних крвних судова у светлу улоге слободних радикала и ренин-ангиотензин система. Добијени резултати су представљали допринос разумевању основних регулаторних механизама у хипертензији и развоју нових приступа у превенцији и терапији ове болести.

Карактеризација састава екстраката изолованих из биљака фамилије Ламиацеае и испитивање њиховог антиоксидативног, антилипемичког и антихипертензивног деловања ин виво.

Води : Др Невена Михаиловић Станојевић

Сарадници на пројекту:

Др Невена Михаиловић Станојевић, др Зоран Милорадовић, др Јелица Грујић Милановић, др Ђурђица Јововић, др Милан Иванов

Број пројекта: 69-00-49/2010-02

Трајање пројекта: јануар 2011- децембар 2012

Водећа институција:

Универзитет у Београду, Институт за медицинска истраживања, Институт од националног значаја за Републику Србију

Опис пројекта:

Развијане су методе екстракције у сврху припреме биљних екстраката погодних за интравенску апликацију у акутним експерименталним условима, а са циљем да се расветли могућа улога полифенола и флавоноида пореклом из биљака фамилије Ламиацеае у превенцији и лечењу кардиоваскуларних обољења. Осим тога, одређиван је и квалитативан и квантитативан састав биоактивних једињења, посебно полифенола у испитиваним екстрактима, као и ин витро биолошка активност биљних екстраката у ћелијским културама. Такође , испитивана су антихипертензивна, антиоксидативна и антилипемичка деловања екстраката изолованих из биљака фамилије Ламиацеае у експерименталном моделу есенцијалне хипертензије. Будући да су предмет испитивања биле биљне врсте са дугом традицијом употребе, као напици или биљни препарати, сврха овог пројекта је била да се повезивањем два тима, комплементарног подручја истраживања, дефинише састав и деловање биљних екстраката биљака из породице Ламиацеае, како би се њиховим конзумирањем могао осигурати довољан унос биолошки активних једињења која потенцијално позитивно утичу на здравље људи.

Испитивање антихипертензивног и ренопротективног потенцијала супстанци природног и синтетског порекла у експерименталним моделима кардиоваскуларних и бубрежних обољења.

Води : Др Ђурђица Јовић

Сарадници на пројекту:

Др Ђурђица Јововић, др Зоран Милорадовић, Др. Невена Михаиловић-Станојевић, др Јелица Грујић Милановић, др Милан Иванов, Др Данијела Карановић, др Уна Јована Вајић

Број пројекта: OI175096

Трајање пројекта: јануар 2011- децембар 2019

Водећа институција:

Универзитет у Београду, Институт за медицинска истраживања, Институт од националног значаја за Републику Србију

Опис пројекта:

Један од главних циљева пројекта је било испитивање деловања природних и синтетских антиоксидативних супстанци у хипертензији, као и у акутној и хроничној бубрежној слабости. Испитивани су и ефекти примене екстракта маслине (који садржи снажне антиоксидансе) на анималним моделима есенцијалне хипертензије и бубрежних поремећаја. Део пројекта су чинила и испитивања повољног деловања ресвератрола, снажног антиоксидативног молекула изолованог из грожђа у моделима експерименталне есенцијалне и малигне хипертензије. Истраживана је и међусобна веза ренин-ангиотензин система и оксидативног стреса у развоју постисхемичне акутне бубрежне слабости и хроничне бубрежне болести. Користили смо пацове са урођеном хипертензијом, којима смо изазивали акутну бубрежну слабостИ или адриамицином изазвану гломерулосклерозу бубрега и давали блокаторе рецептора за ангиотензин 2, као и синтетске аналоге ензима супероксид дисмутазе. Резултати ових студија су нам разоткрили недовољно познате механизме деловања оксидативног стреса и ренин-ангиотензин система у условима високог крвног притиска, акутне бубрежне слабости и хроничне бубрежне болести.
This site is registered on wpml.org as a development site.