Пројекти

Европска агенција за безбедност хране (ЕФСА): Подршка националним истраживањима о исхрани у складу са методологијом ЕУ менија (шеста подршка) „Анкета за децу“, укључујући субјекте од три месеца до 9

Води :

др Марија Глибетић

Сарадници на пројекту:

Марија Такић, Милица Зековић, Биљана Покимица, Тамара Поповић, Гордана Петровић-Огиано, Јелена Милешевић, Јасмина Мартачић-Дебељак, Марија Кнез, Марија Ранић, Ирена Крга, Вук Стевановић, Марта Деспотовић, Невена Кардум, Мирјана Гуриновић, Марија Глибећ Марија Мартић

Број пројекта: ОЦ/ЕФСА/ДАТА/2016/02

Трајање пројекта:

2016-2022.

Водећа институција:

Опис пројекта:

Циљ овог пројекта био је да се развије методологија која ће се користити у националном истраживању потрошње хране у складу са смерницама Европске агенције за безбедност хране (ЕФСА) у складу са методологијом менија ЕУ, за припрему и пружање ЕФСА националним протоколима и сродним документима, и у првој фази, Извршено је прикупљање података пробних пилота. Поред тога, подаци о утрошку хране и сродним информацијама прикупљеним током истраживања у складу са форматом који захтева ЕФСА су припремљени и пренети у ЕФСА укључујући податке о прехрамбеним материјалима.

Европска агенција за безбедност хране (ЕФСА): Подршка националним истраживањима о исхрани у складу са методологијом ЕУ менија (шеста подршка) „Анкета одраслих“, укључујући субјекте од 10 до 74 године

Води :

Др Мирјана Гуриновић

Сарадници на пројекту:

Марија Такић, Милица Зековић, Биљана Покимица, Тамара Поповић, Гордана Петровић-Огиано, Јелена Милешевић, Јасмина Мартачић-Дебељак, Марија Кнез, Марија Ранић, Ирена Крга, Вук Стевановић, Марта Деспотовић, Невена Кардум, Мирјана Гуриновић, Марија Глибећ Марија Мартић

Број пројекта: OC/EFSA/DATA/2016/03

Трајање пројекта:

2016-2022.

Водећа институција:

Опис пројекта:

Циљ овог пројекта био је да се развије методологија која ће се користити у националном истраживању потрошње хране у складу са смерницама Европске управе за безбедност хране (ЕФСА) у методологији Менија ЕУ, да се припреми и обезбеди ЕФСА националним протоколима и сродним документима, као и да управља и изврши прикупљање података. Поред тога, подаци о утрошку хране и сродне информације прикупљене током анкете у складу са форматом који захтева ЕФСА, били су припремљени и пренети у ЕФСА укључујући податке о материјалима за паковање.

Искоришћавање потенцијала недовољно искоришћених усева за промовисање одрживе производње хране (ДИВЕРСИKРОП)

Број пројекта: KА22146

Вођа групе за исхрану: Марија Кнез

Сарадници пројекта: Јелена Милешевић, Петар Јовановић

Трајање пројекта: октобар 2023-септембар 2027.

Водећа Институција: Универзитетски Колеџ Дублин, Ирска

Опис пројекта:

Са наглим растом становништва и у контексту агро-климатских промена, повећана је потражња за одрживом производњом хранљиве хране. У Европи, многе хранљиве намирнице нису широко узгајане и конзумиране, упркос њиховој прикладности европским климатским условима и окружењима, као и одрживости за одрживу производњу са мањим уносима. Недовољно искоришћени усеви који су отпорни на стрес као што су раж и легуминозе, имају потенцијал да снабдевају кључне хранљиве материје и побољшавају исхрану и ризик од болести повезаних са исхраном. Такви усеви имају дугу историју узгајања широм континента и део су националног историјског идентитета хране различитих европских земаља, али су недовољно искоришћени из неколико сложених разлога. ДИВЕРСИKРОП се бави овим изазовима користећи иновативан, међусекторски и мултидисциплинарни приступ анализом далеке историје недовољно искоришћених усева у Европи, разумевањем генетске разноликости и прилагођавањем климатским променама гермплазма усева, анализом актуелних регионалних трендова у потрошњи прехрамбених производа и укључивањем националних и ЕУ креатора политике и кључних актера  ДИВЕРСИKРОП има за циљ усклађивање фрагментираних података и развој стратегија одрживог узгоја циљних усева, баланса између пољопривредне одрживости и људске нутритивне вредности. ДИВЕРСИKРОП окупља искусну и интердисциплинарну мрежу за идентификацију климатски отпорних линија усева, као и потенцијалне нутритивне и здравствене предности њихове потрошње како би поново размислили о нашим прехрамбеним системима. ДИВЕРСИKРОП ће ојачати Стратегију “ Од фармe до виљушке” и стратегије биодиверзитета у оквиру Европског зеленог споразума како би допринео остваривању Циљева одрживог развоја УН.

Тип пројекта:

COST акције

Европско партнерство за одрживу будућност система хране- Храна Будућности

Вођа пројекта: Јелена Милешевић, координаторка ИМИ тима

Број пројекта: 101136361

Трајање пројекта: 2024-2026

Водећа институција: Национална агенција за истраживање, ПАРИЗ, Француска

 

Опис пројекта: Визија Хране Будућности је да колективно оствари еколошки прихватљиве, социјално сигурне, праведне и економски одрживе здраве и безбедне системе хране (ФС) за Европу. ФутуреФоодС окупља 87 партнера из 22 земље чланице ЕУ, шест придружених земаља и једну земљу у развоју. ФутуреФоодС укључује јавне и приватне актере, креаторе политике, фондације, локалне, под-националне, националне организације широм ЕУ. Сви ови ФутуреФоодС партнери су у потпуности усклађени са визијом партнерства и методологијом за његову имплементацију у складу са СДГ17 и компонентама Европског Зеленог договора. Ова визија састоји се од 4 општа (ГО), специфична (СО) и оперативних (ОО) циљева који се примењују на 4 истраживачке и иновационе области и 4 трансверзалне активности које је идентификовао конзорцијум ФутуреФоодс у свом стабилном нацрту Стратешке истраживачко-иновационе агенде (СРИА) који представља стратешку кичму пројекта. Постоје четири главна циља: ГО1 – Фунцтионинг оф ФС; ГО2 – Систем се приближава; ГО3 – Инклузивна влада; ГО4 – Случајеви заједничког стварања. Ови ГО су потом преведени у СО приоритете у складу са временском скалом и ресурсима Партнерства: СО1 – Промена начина исхране; СО2- Промена начина на који обрађујемо и снабдевамо храну, СО3 – Промена начина повезивања са прехрамбеним системима и СО4 – Промена начина на који владамо прехрамбеним системима. Поред тога, постављено је 6 међусобно повезаних ОО: ОО1- Pooling R&I ресурси и програмирање; ОО2 – Оперативна ФС опсерваторија; ОО3 – Активно ФС чвориште знања ФС Лабс; ОО4 – Функционални механизми дељења знања и скалирања; ОО5- Поновно разматрање СРИА; ОО6 – Промовисање, подршка, ширење & окупљање ФС разних заједница. Циљеви спроведени у 8 WP ФутуреФоодС вршиће утицај директно или индиректно на већину дестинација Хоризонт Europe’s Цлустер 6 2023-2024 радног програма а посебно за тему дестинације ‘Правичан, здрав и еколошки погодан прехрамбени систем од примарне производње до потрошње’ од‌јекује главном политикоми стратегијом ЕУ и Светских прехрамбених Система.

Тип пројекта:

ХОРИЗОН-РИА

Борба са микронутријентном неухрањеношћу и скривеном глађу за побољшање здравља у ЕУ – Zero_HiddenHunger_EU

Вођа пројекта: Јелена Милешевић, координаторка ИМИ тима

Сарадници пројекта: Марија Кнеж, Ивана Шарац

Број пројекта: 101137127

Трајање пројекта: јануар 2024-децембар 2028.

Водећа институција: Универзитетски Колеџ Корк, Ирска

Опис пројекта

Недостатак микронутријента (МН) је облик неухрањености који се јавља услед ниског уноса и/или апсорпције минерала и витамина, са неповољним последицама по људски развој и здравље. Деца, адолесценти, жене репродуктивног узраста (укључујући трудноћу) и старије одрасле особе (које представљају ~70% европског друштва) као и имигрантске/етничке мањинске групе и оне погођене социјалном неједнакошћу или сиромаштвом, у опасности су од недостатака МН. Иако је решавање овог проблема приоритет јавног здравља, то није могуће све док подаци о распрострањености недостатака МН широм становништва ЕУ и узроци тих недостатака не буду доступни да би се предвидели и идентификовали они који су највише угрожени. Без ових информација, дискусије о томе како испунити услове исхране за приоритетне МН-ове забринутости за јавно здравље, и побољшати њихов статус, одвијају се у вакууму. Пројекат Zero_HiddenHunger_EU има за циљ да 1) пружи процену о истинској распрострањености недостатака МН- а, на основу приоритетних биомаркера и МН података о уносу у европској популацији и њихових повезаних здравствених трошкова, фокусираних на високоризичне подгрупе становништва и 2) пружи најбоље могуће доказе за развој решења специфичних за контекст, прилагођених храни како би се обезбедило адекватно снабдевање витаминима и минералима из исхране из одрживих извора. Конзорцијум ће усредсредити истраживачке напоре око постојећих висококвалитетних ресурса података и биобанка из различитих и репрезентативних популационих група широм Европе, допуњених циљаним студијама у недовољно заступљеним групама, максимизирањем истраживачких инвестиција и додатном вредношћу. Користећи биомаркере високог протока и напредне аналитичке технике и моделирања података, Zero_HiddenHunger_EU ће обезбедити веродостојне доказе који омогућавају креаторима политике и актерима система хране да испоруче стратегије усмерене на храну како би се искоренили недостаци микронутријената из Европе.

Тип пројекта:

ХОРИЗОН-РИА

Функционални производи на бази жита намењени особама са метаболичким поремећајима

Води :

Ана Марија Мандић

Сарадници на пројекту:

Тамара Поповић, Александра Арсић

Број пројекта: TR31029

Трајање пројекта: 2011-2020.

Водећа институција:

Институт за технологију хране (ФИНС), Нови Сад, Институт за медицинска истраживања и друге

Опис пројекта:

Проучава се неколико биљних мешавина, а у прошлој години алге Спирулина. Карактеризација и детаљно испитивање самих мешавина била је пројектни задатак ФИНС-а, док је задатак горенаведених истраживача из ИМИ,биохемијске параметре крви животиња пре и после лечења, као и профил фатти киселина фосфолипида серума и органа (јетре, мозга) током истраживања ефеката егзимираних производа.

Примена биотехнолошких метода у одрживом искоришћењу нус-производа агроиндустрије

Води :

Др Сузана Димитријевић-Бранковић

Сарадници на пројекту:

Марија Ранић

Број пројекта: TR31035

Трајање пројекта:

2011-2020.

Водећа институција:

Технолошко -металуршки факултет, Универзитета у Београду, Институт за медицинска истраживања и други.

Опис пројекта:

У сарадњи са биохемијском инжењерингом и биотехнологијом, Марија Ранић је спровела истраживања везана за процесе вађења биолошки активних супстанци у области технолошког развоја TR31035. Њено истраживање укључивало је оптимизацију метода за издвајање биолошки активних компоненти отпадне кафе, користећи микроталасну радијацију. Циљ ових студија био је да се тестира могућност потпуног и вишеструког котилизвања отпадних материјала. Добијени подаци доприносе повећању вредности отпада за кафу и смањују захтеве, како техничке тако и економске, за њену негу.

Интегрална студија идентификације регионалних генетских фактора ризика и фактора ризика животне средине за масовне незаразне болести хумане популације у Србији

Води :

Др Драган Алавантић

Сарадници на пројекту:

Мирјана Гуриновић, Марија Глибетић, Јасмина Мартачић-Дебељак, Марија Такић

Број пројекта: III 41028

Трајање пројекта:

2011-2020.

Водећа институција:

Институт за нуклеарне науке ”Винча”, У оквиру сарадње измедју два ИИИ пројекта у периоду од 2011.- 2020. године ангажовани су истраживачи ЦЕНМ за рад на ИИИ 41028

Опис пројекта:

Сарадници из ИМИ-ја били су ангажовани за области истраживања нутрагеномике и генске регулације кардиоваскуларних болести.
This site is registered on wpml.org as a development site.