Мониторинг паразита преношених храном и водом у животној средини (PARASITE_HUNTER)
Води: Ивана Клун
Сарадници на пројекту:
Душко Ћировић, Оливер Тошковић, Александра Пенезић, Станислав Симин, Александра Узелац, Владимир Ћирковић, Драгана Миличић, Никола Бетић, Неда Богдановић, Илија Пантелић
Број пројекта: 2424
Трајање пројекта: 2024-2026
Водећа институција:
Институт за медицинска истраживања Универзитета у Београду
Остале институције:
Биолошки факултет Универзитета у Београду, Филозофски факултет Универзитета у Београду, Пољопривредни факултет Универзитета у Новом Саду, Институт за хигијену и технологију меса
Опис пројекта:
Растућа преваленца паразитоза које се преносе храном и водом код људи и животиња у Европи захтева свеобухватан надзор како би се откриле претње у настајању и идентификовали резервоари инфекције, ради благовременог упозоравања свих учесника у области јавног здравља. Програми систематског праћења већине паразита који узрокују ове болести не постоје, многе паразитозе не подлежу обавези пријављивања, тако да је на научној заједници да прикупи доказе о овим тихим епидемијама, подигне свест и залаже се за иновативне и побољшане мере безбедности хране ради смањења оптерећења болешћу.
PARASITE_HUNTER ће имплементирати принципе Једног здравља у области контроле безбедности хране, са посебним нагласком на матриксе пореклом из животне средине, с обзиром на то да XXI век карактеришу антропогеним утицајем знатно нарушени екосистеми. Утицај здравља екосистема и дивљих животиња на безбедност хране ће бити процењен и биће успостављена комуникација са заинтересованим странама.
Стандардизоване паразитолошке методе [седиментација, (Mini)FLOTAC] и валидиране молекуларне технике (multiplex qPCR, nested PCR) биће примењене за откривање, квантификацију и процену вијабилности (бојење и култивација in vitro) паразита који се преносе храном и водом (ПХВ) од јавноздравственог значаја у храни и животињским хранивима, води и земљишту на коме се храна производи.
Овај пројекат има за циљ успостављање оквира за надзор заснованог на валидним подацима о присуству ПХВ како би методологија контроле безбедности хране превазишла тренутно важеће стандарде, укључујући праћење рањивих група (људи и животиња) које нису обухваћене важећим законодавством о безбедности хране. Заинтересоване стране ће бити укључене посредством упитника како би се проценио ниво свести о ПХВ и како би учесници могли да допринесу изради беле књиге са предлозима за смањење односно контролисање ПХВ.
Као резултат пројекта очекује се одржив, најсавременији програм надзора ПХВ ради правовремене идентификације новонасталих претњи јавном здрављу, као и од стране заинтересованих страна одобрене мере које би допринеле побољшању безбедности хране.
Тип пројекта:
Национални пројекти