Пројекти

Развој приступа управљање болестима преношених крпељима заснованих на диверзитету крпеља и крпељима преносивих патогена (TalkToTick)

Води: др Снежана Томановић, научни саветник (ИМИ)

Сарадници на пројекту: др Ратко Сукара, др Дарко Михаљица, др Горана Веиновић, др Валентина Ћирковић

Трајање пројекта: 2023-2026

Водећа институција: Институт за медицинска истраживања, Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитет у Београду (ИМИ)

Опис

TalkToTick је пројекат који доноси одговор на питање у којој мери крпељи и њима преношени узрочници болести присутни на неком простору заиста представљају ризик по здравље људи. Климатске промене, интензивирање транспорта и миграција несумљиво доводе до промена у епидемиологији векторима преносивих болести. Глобално, а и на нашим просторима, уочен је раскорак између регистрованог броја и разноврсности крпеља, патогена које они преносе и потврђених клиничких случајева болести. Сматра се да многи случајеви болести остају непрепознати или погрешно дијагностификовани. Главни циљ нашег пројекта је развој адекватних приступа за дијагностику, терапију и превенцију крпељима преносивих болести заснованих на локалним условима екологије, епидемиологије и географске дистрибуције крпеља и крпељима преносивих патогена. Иако је TalkToTick пројекат конципиран у Србији као модел региону, наша амбиција превазилази локални интерес. Знање и резултати које генеришемо током реализације пројекта су изузетно значајни за све регионе са сличном еко-епидемиолошком ситуацијом (Јужна Европа, суседне земље), а као концептуални приступ наш модел може бити примењен било где. Пројекат је у великој мери окренут и грађанима. Најзначајнији и најекономичнији вид превенције болести преношених крпељима код људи су личне мере заштите и да би се ефикасност ових мера повећала неопходно је да информишемо, едукујемо и активно укључимо грађане.

Значај дивљих канида као домаћина и резервоара за крпеље и узрочнике болести које преносе крпељи у Аустрији и Србији

Води : Др Снежана Томановић и Др Георг Душер

Сарадници на пројекту: Др Снежана Томановић, др Дарко Михаљица и Др Ратко Сукара

Број пројекта:

Трајање пројекта: 2016-2017

Водећа институција: Институт за медицинка истраживања, Универзитет у Београду

Опис пројекта:

Идентификација крпеља и болести које преносе крпељи је све већи проблем посљедњих деценија и поклапа се са повећањем антропогеног утицаја на биотичке и абиотичке компоненте екосистема. Као резултат директног и индиректног антропогеног утицаја, омогућена је миграција ових патогена на нова подручја. Дивље каниде су важни домаћини иксодидних крпеља и недавно су препознати као потенцијални резервоари неколико зоонозних патогена које преносе крпељи. Врсте као што су лисица (Вулпес вулпес) и златни шакал (Цанис ауреус) такође представљају важан извор инфекције за домаће животиње и људе, углавном због њихове близине насељима и честе изложености различитим врстама вектора. Тренутно , ове популације и даље брзо расту у урбаним подручјима и шире се према средњој и источној Европи повећавајући ризик од изложености људи и животиња патогенима. Међутим , многи аспекти епидемиологије болести које преносе крпељи код дивљих канида, као што су распон домаћина, распон крпеља и њихова географска дистрибуција, још увијек су слабо истражени.

Ензоотски трансмисиони циклуси патогених микроорганизама које преносе крпељи

Води : Др Снежана Томановић

Сарадници на пројекту: Др Снежана Томановић, др Дарко Михаљица, Др Ратко Сукара, Др Горана Веиновић, и Др Драгана Марковић

Број пројекта: OI173006

Трајање пројекта: 2011-2019

Водећа институција: Институт за медицинска истраживања, Универзитет у Београду

Опис пројекта:

У Европи је идентификовано најмање 6 патогена, узрочника зооноза и векторски преносивих болести у експанзији, у чијој трансмисији важну улогу имају крпељи (Рицкеттсиа сп., Анапласма пхагоцyтопхилум, Боррелиа бургдорфери сенсу лато, Франциселла туларенсис, Вирус кримске-конго хеморагичне грознице, Вирус крпељског енцефалитиса). Наша прелиминарна истраживања указују на присуство А. пхагоцyтопхилум, Ф. туларенсис, Рицкеттсиа сп. и пет геноспецијеса Б. бургдорфери комплекса, у иксодидним крпељима у Србији. Према епидемиолошким подацима вируси крпељског енцефалитиса и кримске-конго хеморагичне грознице егзистирају у природним жариштима на територији Србије, али систематске студије њиховог присуства у крпељима до сада нису спроведене. Истраживања у оквиру овог пројекта су обухватала периодично сакупљање материјала (крпељи са вегетације и домаћина, узорци серума и ткива домаћина), молекуларну детекцију патогена у узорцима, као и култивацију, карактеризацију и генотипизацију ових микроорганизама. Истраживање је било фокусирано на потенцијална природна жаришта ових зооноза. Резултати истраживања дали су јаснију слику о дистрибуцији, генетичком диверзитету и патогеном потенцијалу микроорганизама које преносе крпељи.

Европска мрежа експертизе за биоадхезију: основно знање за инспирацију за напредне технологије везивања

Води : Mr Janek VON BYERN

Сарадници на пројекту: Др Дарко Михаљица

Број пројекта: CA15216

Трајање пројекта: 2016-2021

Водећа институција:

Опис пројекта:

Многи организми, од бактерија и гљивица до оних много већих животиња и биљака, користе хемијска и механичка средства за трајно или привремено причвршћивање на површине. Неки биоадхезиви имају предности у односу на синтетичке парњаке у смислу њихове способности да функционишу у широком температурном опсегу, у влажном или сувом окружењу, и да формирају стабилне везе у року од неколико секунди за све врсте подлога, чак и оне са захтевним површинским премазима. Познавање ових материјала, у смислу састава, структуралног дизајна и интеракције са површинама, неопходно је да би се открили основни биохемијски и механички принципи укључени у биолошку адхезију. Ова ЦОСТ акција ће ујединити широко распрострањену европску експертизу у области биолошких лепкова (обухватајући биологију, физику, хемију и инжењеринг) поједностављивањем и удруживањем знања, метода и техника, и фокусираће активности избегавањем дуплирања напора, смањењем трошкова истраживања, и убрзање научног и технолошког напретка у Европи.

Тип пројекта:

COST акције

Нови приступи у откривању патогена и аероалергена

Води : Prof Carsten Ambelas SKJØTH

Сарадници на пројекту: Др Горана Веиновић

Број пројекта: CA18226

Трајање пројекта: 2019-2023

Водећа институција:

Опис пројекта:

Биоаеросоли су међу најсложенијим компонентама у атмосфери. Биоаеросоли су релевантни као важни патогени у усевима и на дрвећу, као аероалергени у односу на здравље људи и као катализатори физичких процеса у вези са климом као што су процеси формирања облака. Последњих пет до десет година постао је доступан низ нових техника које омогућавају низ научних открића у општем разумевању биоаеросола и њихове интеракције са животном средином. Ова ЦОСТ акција успоставља интердисциплинарну мрежу стручњака који су тренутно укључени у детекцију биоаеросола користећи како постојеће методе, тако и надолазеће технологије као што су технологије у стварном или скоро реалном времену из атмосферске хемије и физике или еДНК методе које се користе у молекуларној биологији. Главни циљ је критички приступити баријерама које ограничавају продор нових метода у детекцији биоаеросола.

Тип пројекта:

COST акције

Контрола хуманих патогених микроорганизама у системима биљне производње

Води : Dr Leo VAN OVERBEEK

Сарадници на пројекту: Др Горана Веиновић

Број пројекта: CA16110

Трајање пројекта: 2017-2021

Водећа институција:

Опис пројекта:

Путеви контаминације хуманим патогеним микроорганизмима до биљака су слабо схваћени. „ХУПЛАНТцонтрол “ мрежа се састоји од пет радних група: 1) за екологију хуманих патогених микроорганизама у биљкама, 2) за таксономску идентификацију хуманих патогених микроорганизама из биљака, 3) за карактеризацију потенцијално угрожавајуће природе хуманим патогеним микроорганизмима 4) за санитарно и пољопривредно управљање процедуре за контролу хуманих патогених микроорганизама у постројењима за биљну производњу и 5) о ширењу стеченог знања путем веза између научних група и релевантних заинтересованих страна из пољопривреде, индустрије и органа за јавно здравство. Акција интегрише молекуларну биологију, биоинформатику, микробиологију, екологију, агрономију, ветеринарске и клиничке науке и ставља снажан фокус на примарну биљну производњу, у принципу покривајући све микроорганизме који представљају потенцијалну претњу за људе.

Тип пројекта:

COST акције

Превенција , предвиђање и ублажавање ризика од крепљима преносивих болести применом ДАМА протокола

Води : Dr Gábor FÖLDVÁRI

Сарадници на пројекту:

Др Снежана Томановић, др Дарко Михаљица, др Ратко Сукара, Др Горана Веиновић, Др. Валентина Ћирковић

Број пројекта: CA21170

Трајање пројекта: 2022-2026

Водећа институција:

Опис пројекта:

Емергентне заразне болести представљају претњу националној безбедности за сваку земљу. Акција ПРАГМАТИЦК ЦОСТ има за циљ ширење знања и промовисање примене Штокхолмске парадигме како би се предвидео и ублажио ризик од болести повезаних са присуством и ширењем крпеља и патогена преношеним крпељима под антропогеним притиском и променом климе. Ова истраживачка мрежа ће применити свеобухватан и високо фокусиран „ДАМА (Доцумент, Ассесс, Монитор, Ацт)“ протокол који омогућава да се „предвиде” емергентне заразне болести. Главни фокус је на урбаним жариштима крпеља и патогенима преношеним крпељима и ширењу и успостављању крпеља и патогена преношеним крпељима. ПРАГМАТИЦ ће пронаћи нове крпеље и патогене које преносе крпељи пре него што они пронађу нас. Применом „ цитизен сциенце “ и подржавањем изградње капацитета у домену превенције болести преношеним крпељима и крпељима, Акција ће на крају довести до нових и побољшаних увида у потенцијалне претње у вези са овом важном групом вектора широм Европе.

Тип пројекта:

COST акције

Европска мрежа за занемарене векторе и векторима преносиве инфекције

Води : Dr Andrei Mihalca

Сарадници на пројекту: Др Снежана Томановић, др Дарко Михаљица, Др Ратко Сукара

Број пројекта: TD1303

Трајање пројекта: 2013-2017

Водећа институција:

Опис пројекта:

Артроподни вектори и векторима преносиве болести су често зоонозе и иако су њихови најзначајнији клинички ефекти у хуманој популацији, главни извори инфекције зависе од вектора, животиња резервоара и фактора околине. Због тога, њихов надзор и контрола захтевају ефикасне и одговарајуће стандардизоване методе, интегрисано знање и свест међу истраживачима, академским едукаторима и креаторима политике, као и добро обученим младим научницима. ЕурНегВец има за циљ промоцију свих наведених вредности и примену истих у области вектора (крпељи, комарци, пешчане мушице, мушице и бухе) и векторима преноисивих патогена (вируси, бактерије, протозое и нематоде). Главни циљеви су: подржати размену знања и методологија, унапредити високо образовање, олакшати обуку стручњака следеће генерације, унапредити европске и националне политике, произвести иновације и дисеминирати сродне научне информације, а све то у оквиру парадигме једног здравља.

Тип пројекта:

COST акције
This site is registered on wpml.org as a development site.