Учешће наших истактнутих колегиница из групе за Нутритивну биохемију и дијетологију на SYMBIOTECH24 – други међународни Симпозијум о биотехнологији

Објављено 18-03-2024

Институт за медицинска истраживања са задовољством обавештава јавност да су наше колегинице др Сњежана Петровић и др Александра Арсић из Групе за нутритивну биохемију и дијетологију на позив организатора учествовале на скупу „2nd International Symposium on Biotechnology; 29th Symposium on Biotechnology with International“. Скуп је  одржан на Агрономском факултету у Чачку, Универзитет у Крагујевцу, у периоду од 14. до 15. марта 2024.

Том приликом др Петровић је у оквиру сесије Нутриционизам којом је председавао проф. др Владимир Јаковљевић декан Факултета медицинских наука, Универзитета у Крагујевцу, одржала предавање под насловом „Polyphenol-rich black currant juice ameliorates metabolic syndrome induced by high-fat high-fructose diet in rats“, које је говорило о корисним ефектима сока црне рибизле у превенцији метаболичког синдрома. Предавање је изазвало велико интересовање због увек актуелне теме унапређења исхране као и резултата који недвосмислено указују на потенцијал црне рибизле у том смислу.

Предавање др Арсић, под насловом „Effects of pomegranate juice on lipid metabolism in women with dyslipidemia and metabolic syndrome”, одржано је у оквиру исте сесије. Предавање је указало на велики потенцијал нара у смањењу фактора ризика за развој кардиоваскуларних догађаја код особа са хиперлипидемијама и оних са метаболичким синдромом. Уследила је динамична дискусија, која је разултирала разменом идеја и корисним сугестијама за дањи развој и наставак истраживања.