Институт за медицинска истраживања са великом чашћу и задовољством обавештава јавност о одбрани докторске дисертације колеге Др Николе Првуловића из Групе нутритивне биохемије и дијетологије

Објављено 02-04-2024

Колега Др Никола Првуловић је више него успешно одбранио докторску дисертацију са темом “Ефекти плиометијских програма на биомеханичке параметре спортискиња”, и представио веома значајне резултате.

Одбрана докторске дисертације је била у свечаној сали Факултета спорта и физичког васпитања, Универзитета у Нишу 29. марта. 2024. године. Резултати дисертације представљали су и податке тензиомиографских параметара којим је један део мерен на нашем Институту за медицинска истраживања.

Резултати докторске дисертације огледају се у новом експерименталном приступу фаворизовања псеудоплиометријске вежбе доскока базиране на ексцентричним контракцијама у комбинација са плиометријским вежбама за постизање максималног искоришћења уложеног труда и напретка за уложени временски период тренирања.

Оргинални научно-теоријски допринос и практична примена докторске дисертације јесте искоришћење предности активације неуромишићног склопа ексцентричним вежбама са невољним максималним контракцијама које у комбинацији са плиометријским начином вежбања дају највећи напредак развоја моторичких способности брзине и експлозивне снаге доњих екстремитета.