Пројекат PLANET4HEALTH стартовао у Венецији Превођење науке у стратегију: мултидисциплинарни приступ планетарном здрављу“

Објављено 11-03-2024

Пројекат Акција за истраживања и иновације програма Хоризонт Европа под називом „Превођење науке у стратегију: мултидисциплинарни приступ прилагођавању и ублажавању штетних ефеката векторски преносивих болести, загађења животне средине и климатских промена на планетарно здравље”, PLANET4HEALTH, који под уговором бр. 101136652, финасира Европска Унија, с поносом објављује званичан почетак рада.

PLANET4HEALTH, као конзорцијум који обухвата 17 чланица из 12 држава, може да се похвали динамичном мрежом екперата који покривају различите научне дисциплине, укључујући науке о животној средини и клими, јавном здрављу, епидемиологију, ветеринарску медицину, друштвене, политичке и економске науке, инжењерство и развој технологија, право, етику и комуникације. Конзорцијум је званично почео са радом уводним скупом у Венецији, 25. и 26. јануара, чији је домаћин био координатор пројекта Универзитет Cа’ Foscari. Овај скуп је означио почетак нашег амбициозног подухвата да се заједнички ухватимо у коштац са изазовима планетарног здравља.

Представљање пројекта PLANET4HEALTH

PLANET4HEALTH је иновативни пројекат осмишљен са циљем да расветли комплексан однос деградације животне средине и здравља људи, животиња и екосистема. Обезбеђивањем најсавременијих знања и иновативних алата, пројекат тежи да поспеши усвајање стратегија и подигне друштвену свест о кључним темама у вези са одрживим здрављем на глобалном нивоу, климатским препорукама и стратегијама за ублажавање природних катастрофа.

 

Оквир сарадње

Пројекат се реализује кроз сарадничку структуру која уједињује експертизу разноврсних организација. Захваљујући томе, PLANET4HEALTH обезбеђује свеобухватан и мултидисциплинаран приступ решавању изазова планетарног здравља.

 

Студије скројене по мери

PLANET4HEALTH ће спровести истраживања и покушати да изведе далекосежне закључке на основу четири циљано осмишљене студије случаја у кључним областима: 1) утицај векторски преносивих болести на здравље људи, животиња и екосистема (концепт једног здравља) на Иберијском полуострву, са фокусом на здрављу животиња, 2) загађење ваздуха у Јужној Африци, 3) контаминација хране загађивачима из тла и воде у централној Европи, и 4) веза менталног благостања са еколошким и климатским стресорима из студија 1-3. Ове студије ће обухватити разне географске регионе и, кроз обимну мрежу сарадника на пројекту, пружити универзалне закључке и применљива решења која ће увећати предиктивни капацитет и спремност за нове здравствене изазове на нивоу целе планете.

 

Стратешки циљеви

Конзорцијум спроводи широк опсег стратешких активности зарад добијања опипљивих резултата, које укључују:

  • Прикупљање и анализу података: скупљање и организовање података о климатским и еколошким индикаторима у вези са концептом једног здравља, праћено анализом из које проистичу релевантни закључци.
  • Технолошку иновацију: развој иновативних, интероперабилних и мултифункционалних прототипова дигиталних уређаја који ће омогућити ефикасно суочавање са надолазећим изазовима.
  • Укључивање заинтересованих могућих корисника и подршка стратегијама: стицање нових знања и алата који би подржали стратегије једног здравља, уз истовремено активно укључивање грађана, креатора политике и других важних актера, у процес доношења одлука.
  • Отворен приступ и размена знања: обезбеђивање отвореног приступа подацима, алатима и научним материјалима зарад оснаживања јавних организација и академске заједнице у њиховим активностима.

Кроз ове координисане активности, PLANET4HEALTH жели да покрене суштинске промене које ће усмерити прогрес ка здравијој и отпорнијој планети за садашње и будуће генерације.

 Реч координатора пројекта

„Узимајући у обзир значај ове теме, у околностима растућих претњи које са собом доносе климатске промене, као и техничке потешкоће у остваривању наших циљева, могу да кажем да је велики изазов пред нама. Ипак, ја сам потпуни оптимиста: упркос томе што је изазов велик, велик је и наш тим који се хвата у коштац са њим. Иако је ово тек први наш састанак, уверен сам да ћемо заједно постићи велике ствари.”

Стефано Кампострини, професор друштвене и здравствене статистике, директор Центра за управљање и друштвене иновације, и директор Ca’ Foscari Yunus Social Business Центра.

 

Будите у току и укључите се!

Пројекат PLANET4HEALTH позива све да прате наш развој и најновија  достигнућа.

Пратите PLANET4HEALTH на друштвеним мрежама, пријавите се за обавештења о пројекту и посетите интернет страницу пројекта да се упознате са нашим иновативним подухватима.

Пратите PLANET4HEALTH на платформама:

PLANET4HEALTH

@PLANET_4HEALTH

Planet4health

PLANET4HEALTH

 

Интернет страница пројекта PLANET4HEALTH ће ускоро бити доступна на адреси:

www.planet4health.eu

Пишите нам на info@planet4health.eu

 

Придружите се пројекту PLANET4HEALTH у мисији унапређења планетарног здравља и

негујте одржива решења. Заједно можемо да унапредимо здравље наше планете и здравље будућих генерација.

 

Контакт за новинаре

Менаџер пројекта за комуникације:

Ивана Илић, F6S, ivana@f6s.com

Сличне вести

Институт за медицинска истраживања са поносом истиче учешће Др Милице Којадиновић на престижној конференцији

Оспособљен нови лабораторијски простор на Институту за медицинска истраживања у оквиру Ветеринарског факултета у Београду

This site is registered on wpml.org as a development site.