Projekti

Značaj divljih kanida kao domaćina i rezervoara za krpelje i uzročnike bolesti koje prenose krpelji u Austriji i Srbiji

Medicinska entomologija

Vodi : Dr Snežana Tomanović i Dr Georg Dušer

Saradnici na projektu: Dr Snežana Tomanović, dr Darko Mihaljica i Dr Ratko Sukara

Broj projekta:

Trajanje projekta: 2016-2017

Vodeća institucija: Institut za medicinka istraživanja, Univerzitet u Beogradu

Opis projekta:

Identifikacija krpelja i bolesti koje prenose krpelji je sve veći problem posljednjih decenija i poklapa se sa povećanjem antropogenog uticaja na biotičke i abiotičke komponente ekosistema. Kao rezultat direktnog i indirektnog antropogenog uticaja, omogućena je migracija ovih patogena na nova područja. Divlje kanide su važni domaćini iksodidnih krpelja i nedavno su prepoznati kao potencijalni rezervoari nekoliko zoonoznih patogena koje prenose krpelji. Vrste kao što su lisica (Vulpes vulpes) i zlatni šakal (Canis aureus) takođe predstavljaju važan izvor infekcije za domaće životinje i ljude, uglavnom zbog njihove blizine naseljima i česte izloženosti različitim vrstama vektora. Trenutno , ove populacije i dalje brzo rastu u urbanim područjima i šire se prema srednjoj i istočnoj Evropi povećavajući rizik od izloženosti ljudi i životinja patogenima. Međutim , mnogi aspekti epidemiologije bolesti koje prenose krpelji kod divljih kanida, kao što su raspon domaćina, raspon krpelja i njihova geografska distribucija, još uvijek su slabo istraženi.