Пројекти

Развој приступа управљање болестима преношених крпељима заснованих на диверзитету крпеља и крпељима преносивих патогена (TalkToTick)

Медицинска ентомологија

Води: др Снежана Томановић, научни саветник (ИМИ)

Сарадници на пројекту: др Ратко Сукара, др Дарко Михаљица, др Горана Веиновић, др Валентина Ћирковић

Трајање пројекта: 2023-2026

Водећа институција: Институт за медицинска истраживања, Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитет у Београду (ИМИ)

Опис

TalkToTick је пројекат који доноси одговор на питање у којој мери крпељи и њима преношени узрочници болести присутни на неком простору заиста представљају ризик по здравље људи. Климатске промене, интензивирање транспорта и миграција несумљиво доводе до промена у епидемиологији векторима преносивих болести. Глобално, а и на нашим просторима, уочен је раскорак између регистрованог броја и разноврсности крпеља, патогена које они преносе и потврђених клиничких случајева болести. Сматра се да многи случајеви болести остају непрепознати или погрешно дијагностификовани. Главни циљ нашег пројекта је развој адекватних приступа за дијагностику, терапију и превенцију крпељима преносивих болести заснованих на локалним условима екологије, епидемиологије и географске дистрибуције крпеља и крпељима преносивих патогена. Иако је TalkToTick пројекат конципиран у Србији као модел региону, наша амбиција превазилази локални интерес. Знање и резултати које генеришемо током реализације пројекта су изузетно значајни за све регионе са сличном еко-епидемиолошком ситуацијом (Јужна Европа, суседне земље), а као концептуални приступ наш модел може бити примењен било где. Пројекат је у великој мери окренут и грађанима. Најзначајнији и најекономичнији вид превенције болести преношених крпељима код људи су личне мере заштите и да би се ефикасност ових мера повећала неопходно је да информишемо, едукујемо и активно укључимо грађане.