Пројекти

Утицај липида хране на кардиоваскуларне параметре, липогенезу и антиоксидативни статус код хипертензивних пацова

Кардиоваскуларна физиологија

Води : Др Јелица Грујић Милановић

Сарадници на пројекту:

Др Јелица Грујић Милановић, Др Невена Михаиловић-Станојевић, др Данијела Карановић

Број пројекта: 337-00-205/2019-09/32

Трајање пројекта: 2019-2022

Водећа институција:

Универзитет у Београду, Институт за медицинска истраживања, Институт од националног значаја за Републику Србију

Опис пројекта:

Примарни циљ овог пројекта је био утврђивање механизма деловања високо масне хране различитог порекла (животињског/биљног), као и могућности превенције метаболичког синдрома модулацијом односа n6/n3 липида хране на оксидативни статус и експресију различитих транскрипционих фактора, делове система регулације крвног притиска. Разлог за овакав приступ лежи у општем здравственом интересу за развој нових стратегија у превенцији и терапији метаболичког синдрома, самим тиме и кардиоваскуларних обољења, у циљу смањења броја оболелих од истих. Стога је циљ овог пројекта био да се испита утицај исхране храном обогаћеном мастима биљног/животињског порекла с различитим односима n6/n3 липида на кардиоваскуларни систем и липогенезу у различитим ткивима, како у физиолошким, тако и у патолошким условима.