Predavanje Prof Dr Jasminke Ilich Ernst

Објављено 09-12-2022

U okviru šestomesečnog studijskog boravka na Institutu za medicinska istraživanja, Prof. Dr Jasminka Ilich Ernst, sa Institute for Successful Longevity, Florida State University, USA, je u sredu 7.12.2022. održala predavanje pod naslovom „Obesity from Another Angle: Osteosarcopenic Adiposity Syndrome with Nutritional and Lifestyle Approaches“.

Prof. Ilich Ernst gostuje na Institutu preko Fulbrajtove stipendije. Ona je identifikovala osteosarcopenic adiposity sindrom 2014 godine, a subsekvente studije sirom sveta su pokazale da je dosta zastupljen u populaciji, posebno kod žena u menopauzi i starijih osoba.

Profesorka je naglasila da se ovaj sindrom retko prepoznaje i tretira, iako dovodi do metaboličkih poremećaja, smanjenih fizičkih performansi i povecanog rizika za pad i prelome, pa čak i do prevremenog mortaliteta. Dr Ilich Ernst je dala pregled svetske literature iz ove oblasti, uključujući i najnovije rezultate studija njene grupe saradnika. U saradnji sa Institutom za medicinska istraživanja u Beogradu, Grupom za nutritivnu biohemiju i dijetologiju, planirana su dalja istraživanja na ovu temu u našoj populaciji.

Предавање др Јеленe Милешевић о новој ЕУ иницијативи Zero hidden hunger EU