Projekti

Uspostavljanje ćelijske linije pacijenata sa manjakom Alpskog gena da bi se istražilo metaboliiko regulisanje osteoartiza kuka

Hematologija i matične ćelije

Vodi :

Dr . Trivanović Drenka

Saradnici na projektu:

Dr Slavko Mojsilović, Dr. Ivana Okić-Đorđević, Dr Aleksandra Jauković, dr Tamara Kukolj, Dr. Kristina Obradović, Anđelija Petrović, Milena Živanović

Broj projekta: Q422RSV70

Trajanje projekta:

januar 2023 – decembar 2023

Vodeća institucija:

Institut za medicinska istraživanja Univerziteta u Beogradu Institut za ortopediju “Banjica“

Opis projekta:

Uloga tkiva koje nije specifična alkalna fosfataza (TNAP) u osteoartritisu (OA) nije u potpunosti pojasnjena. Visok izraz TNAP-a kao ektonukleotidasa povezan je sa degradacijom ATP-a i proizvodnjom adenozina, što ponovo može pokrenuti i podržati zapaljive uslove kalibracije, ali i smanjiti mineralizaciju subhondralne kosti u OA. Zato predviđamo da TNAP prevazilazi svoj dobro poznati doprinos mineralizaciji, učestvuje u profilisanju ćelija metabolizma. Da bismo potvrdili pretpostavku da TNAP kontroliše metabolizam ćelija od OA pacijenata, pokušavamo da primenimo genomsku montažu (GE) tehnike za ućutkivanje i nokaut Alp gen u OA pacijent-pacijent-eventualno oseninimalnim stromalnim ćelijama. Izvešćemo Alp gene silenking (komercijalno dostupno siRNA) i CRISPR/Cas9 tehniku za uspostavljanje OA pacijent-derived GE ćelije (klonovi) sa alpnim silenkcijama/nokautom za istragu metaboličnih uloga TNAP u OA pacijentima.