Worm Profiler: Надзор и популациона генетика рода Echinococcus у Србији

Водећа институција:
Институт за медицинска истраживања Универзитета у Београду

Остале институције:
Биолошки факултет Универзитета у Београду, Институт за молекуларну гентику и генетичко инжењерство Универзитета у Београду, Институт за хигијену и технологију меса, Пољопривредни факултет Универзитета у Новом Саду

Опис пројекта:
Популациона генетика рода Echinococcus се увелико анализира и делимично је већ истражена у неким деловима Европе, док су подаци за земље Балкана упадљиво непотпуни. Овај пројекат ће спровести свеобухватно истраживање комплетног циклуса трансмисије који укључује животињске врсте као сталне и прелазне домаћине паразита и животну средину, и то путем на Европском нивоу стандардизованих, валидираних и уједначених аналитичких метода које омогућавају добијање високо квалитетних података о популационој генетици паразита на подручју Србије. Анализе ће укључивати секвенцирање гена митохондријалног генома (cox1 и nad1) као и карактеризацију EmsB микросателита у геному појединачних јаја, ларви као и адулта паразита. Овај приступ омогућава преглед недовољно истражених резервоара у животној средини, који имају висок потенцијал за пренос паразита на човека. Подаци о популационој генетици као и  координате идентификованих инфицираних домаћина ће бити систематизовани и графички приказани кроз интерактивну биоинформатичку базу, WormProfiler, да би се идентификовала подручја која представљају фокусе трансмисије и коначно, да би се начинио модел динамике трансмисије. Кориснички интерфејс WormProfiler базе ће бити прилагођен ветеринарима и лекарима који имају кључну улогу у превенцији трансмисије паразита и подстицању ширења знања као и подизању свести о ехинококози. Коначни циљ пројекта је добијање софтверски подржаног оквира за систематски надзор паразита рода Echinococcus који ће допринети увођењу и развоју циљаних акција за контролу трансмисије паразита као и последичном смањењу појаве ехинококозе код животиња и људи.