Пројекти

Улога азотног моноксида, слободних радикала и ангиотензина 2 у структури и функцији крвних судова у моделу експерименталне хипертензије

Кардиоваскуларна физиологија

Води : Др Зоран Милорадовић

Сарадници на пројекту:

Др Зоран Милорадовић, др Ђурђица Јовић, др Невена Михаиловић-Станојевић, др Јелица Грујић Милановић

Број пројекта: СК-СРБ-0026-29

Трајање пројекта: 2010-2011.

Водећа институција:

Универзитет у Београду, Институт за медицинска истраживања, Институт од националног значаја за Републику Србију

Опис пројекта:

Хронично смањење синтезе азотног моноксида, настало као последица блокаде ензима конститутивне синтазе азотног моноксида доводи до трајног повећања крвног притиска, удруженог са хипертрофијом срца и артеријских крвних судова. Студија је била усмерена на истраживању упоредног деловања инхибитора синтазе азотног моноксида, а која су повезана са променама на крвним судовима и срцу. Истраживани су дуготрајни ефекти удруженог деловања два типа инхибитора синтазе азотног моноксида на срце и структуру и функцију крвних судова, као и њихових ефектата на ћелијске и ванћелијске компоненте зидова спроводних крвних судова у светлу улоге слободних радикала и ренин-ангиотензин система. Добијени резултати су представљали допринос разумевању основних регулаторних механизама у хипертензији и развоју нових приступа у превенцији и терапији ове болести.