Projekti

Toksoplazmoza kod primalaca matičnih ćelija hematopoeze: kako unaprediti prevenciju po razumnoj ceni?’

Mikrobiologija sa parazitologijom

Vodi : sa srpske strane: Dr Olgica Đurković-Đaković, sa francuske strane: Prof. Florence Robert-Gangneux

Saradnici na projektu: dr Tijana Štajner, dr Jelena Srbljanović, Neda Bauman, Aleksandra Uzelac

Broj projekta:

Trajanje projekta: januar 2018. – decembar 2019.

Vodeća institucija:

Opis projekta:

Dijagnostika i monitoring reaktivirane toksoplazmoze (RT) kod primalaca HSCT uvedeni su u transplantacione protokole u Srbiji 2013. godine kao rezultat saradnje Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije “Dr Vukan Čupić’’ i NRL za toksoplazmozu Instituta za medicinska istraživanja. Postojeći pristup spasava živote, ali je skup, a rezultate PCR je nekada teško interpretirati jer se cirkulišuća DNK može detektovati i u odsustvu kliničke infekcije. Takođe, i performanse qPCR testa mogu varirati u odnosu na tehničke uslove, razlike u HSCT protokolima, tip alografta kao i osobenosti pacijenata (vrsta hematološkog maligniteta). Otuda je cilj predloženog projekta da se, nakon standardizacije i harmonizacije qPCR protokola u laboratorijama oba partnera, preispita postojeći pristup i identifikuju podgrupe pacijenata (tip osnovne bolesti, vrsta profilakse) pod posebnim rizikom od RT koje bi imale najveću korist od sistematskog qPCR monitoringa. Krajnji ishod bi bio efikasan a po ceni prihvatljiv program prevencije toksoplazmoze nakon HSCT.