Projekti

Od moždanih talasa do boljeg pamćenja: Poboljšanje pamćenja pomoću personalizovane frekvencijski modulirane neinvazivne stimulacije mozga

Neuronauke

Vodi :

Jovana Bjekić

Saradnici na projektu:

Jovana Bjekić, Saša R. Filipović, Dunja Paunović, Katarina Vulić, Uroš Konstantinović, Marija Stanković

Broj projekta: 6058808

Trajanje projekta:

15. 07. 2020 – 14. 10. 2022

Vodeća institucija:

Institut za medicinska istraživanja, Univerzitet u Beogradu, Srbija

Opis projekta:

Ovaj projekat teži unapređivanje uticaja transkranijalne direktne trenutne stimulacije (tDCS) na memoriju personalizovanjem i optimizovanjem protokola stimulacije za paieto-hipokampalnu neuro mrežu. Projekat predlaže metod pozicioniranja elektrode koji cilja asocijativnu memoriju, ključnu funkciju za pamćenje povezanih informacija. Nažalost , asocijativna memorija se pogorsava sa godinama i kompromitovana je kod pojedinaca sa neurodegenerativnim uslovima. Projekat je takođe razvio nove frekventne protokole i procijenio njihove neurofiziološke i dejstvo ponašanja. Da bi se dodatno poboljšala efikasnost stimulacije, protokol je personalizovan za individualni teta ritam. Teta ritam je neurofiziololjki marker memorije koji se pojavljuje u elektroencefalografskom zapisu kada pojedinci pokuljaju da se sete neiega ili se sete. Cilj ovog projekta je da poboljša ishod memorije putem prilagođenih i optimizovanih TDCS protokola za parieto-hipokampalnu neuro mrežu.