Нови приступи у откривању патогена и аероалергена

Медицинска ентомологија

Води : Prof Carsten Ambelas SKJØTH

Сарадници на пројекту: Др Горана Веиновић

Број пројекта: CA18226

Трајање пројекта: 2019-2023

Водећа институција:

Опис пројекта:

Биоаеросоли су међу најсложенијим компонентама у атмосфери. Биоаеросоли су релевантни као важни патогени у усевима и на дрвећу, као аероалергени у односу на здравље људи и као катализатори физичких процеса у вези са климом као што су процеси формирања облака. Последњих пет до десет година постао је доступан низ нових техника које омогућавају низ научних открића у општем разумевању биоаеросола и њихове интеракције са животном средином. Ова ЦОСТ акција успоставља интердисциплинарну мрежу стручњака који су тренутно укључени у детекцију биоаеросола користећи како постојеће методе, тако и надолазеће технологије као што су технологије у стварном или скоро реалном времену из атмосферске хемије и физике или еДНК методе које се користе у молекуларној биологији. Главни циљ је критички приступити баријерама које ограничавају продор нових метода у детекцији биоаеросола.