Projekti

Epidemiološki modeli rizika za vektorski prenosive zarazne bolesti: Studija slučaja bolesti prenosivih komarcima i krpeljima u različitim uslovima staništa, okruženja i klimatskih uslova

Medicinska entomologija

Vodi : Prof dr Duško Ćirović i Dr Ticani Paolo

Saradnici na projektu: Dr Snežana Tomanović i Dr Darko Mihaljica

Broj projekta:

Trajanje projekta: 2013-2015

Vodeća institucija: Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu

Opis projekta:

Osnovni cilj projekta je da se proveri da li, i u kojoj meri, antropski uticaj i klimatske promene utiču na rizik od bolesti prenošenim vektorima. Projekat ima za cilj razvoj epidemiološkog modela u kome je okruženje modelovano i po italijanskim i po srpskim karakteristikama, divlja životinja domaćin je crvena lisica, a patogeni izazivaju vektorske bolesti. Obuhvaćene bolesti prenose komarci (Dirofilaria immitis), krpelji (Babesia sp. Ehrlichia sp., Anaplasma phagocitophilum) i peščane mušice (Leishmania infantum). Patogeni koji će se proučavati su odabrani jer se veoma razlikuju sa filogenetskog i biološkog stanovišta i po svojim ekološkim potrebama. Na ovaj način će biti moguće proveriti veliki broj mehanizama preko kojih promene životne sredine mogu uticati na širenje patogena.