Ензоотски трансмисиони циклуси патогених микроорганизама које преносе крпељи

Медицинска ентомологија

Води : Др Снежана Томановић

Сарадници на пројекту: Др Снежана Томановић, др Дарко Михаљица, Др Ратко Сукара, Др Горана Веиновић, и Др Драгана Марковић

Број пројекта: OI173006

Трајање пројекта: 2011-2019

Водећа институција: Институт за медицинска истраживања, Универзитет у Београду

Опис пројекта:

У Европи је идентификовано најмање 6 патогена, узрочника зооноза и векторски преносивих болести у експанзији, у чијој трансмисији важну улогу имају крпељи (Рицкеттсиа сп., Анапласма пхагоцyтопхилум, Боррелиа бургдорфери сенсу лато, Франциселла туларенсис, Вирус кримске-конго хеморагичне грознице, Вирус крпељског енцефалитиса). Наша прелиминарна истраживања указују на присуство А. пхагоцyтопхилум, Ф. туларенсис, Рицкеттсиа сп. и пет геноспецијеса Б. бургдорфери комплекса, у иксодидним крпељима у Србији. Према епидемиолошким подацима вируси крпељског енцефалитиса и кримске-конго хеморагичне грознице егзистирају у природним жариштима на територији Србије, али систематске студије њиховог присуства у крпељима до сада нису спроведене. Истраживања у оквиру овог пројекта су обухватала периодично сакупљање материјала (крпељи са вегетације и домаћина, узорци серума и ткива домаћина), молекуларну детекцију патогена у узорцима, као и култивацију, карактеризацију и генотипизацију ових микроорганизама. Истраживање је било фокусирано на потенцијална природна жаришта ових зооноза. Резултати истраживања дали су јаснију слику о дистрибуцији, генетичком диверзитету и патогеном потенцијалу микроорганизама које преносе крпељи.