Наука у акцији: ИМИ на мини сајму научних иновација

Објављено 12-05-2025

Институт за медицинска истраживања (ИМИ) учествовао је на Мини сајму иновација – Наука у акцији, који је одржан 9. маја у Институту за примену нуклеарне енергије, у оквиру пројекта Empower Innovation. ИМИ је представио своја најновија истраживања и иновације заједно са Институтом за примену нуклеарне енергије (ИНЕП) и Институтом за хемију, технологију и металургију (ИХТМ).

Догађај је реализован у сарадњи са партнерима из НАЛЕД-а и компаније Philip Morris, уз подршку БИО4 кампуса. Институт ИМИ учествовао је са четири изложбене поставке и специјализованом презентацијом научних услуга. Представљена су конкретна решења која су настала на пресеку научних достигнућа и тржишних потреба, од нових дијагностичких тестова, до иновација у области функционалне хране.

Након изложбеног дела, присутнима су се обратили представници институција и организација које активно подржавају јаче повезивање науке и привреде. Државна секретарка Министарства науке, технолошког развоја и иновација, др Марија Гњатовић, донедавна директорка ИНЕП-а, истакла је: „Традиционални модели комерцијализације нису довољан одговор на потребе савременог тржишта. Кроз САИГЕ пројекат у Институту ИНЕП, покренули смо процес трансформације како бисмо развили нове моделе сарадње и омогућили да научна достигнућа буду доступна и грађанима Србије и на глобалном нивоу.”

Јелена Бојовић, програмска директорка НАЛЕД-а, нагласила је значај отворених иновација и улоге коју домаћа наука може имати у развоју привреде: „Кроз пројекат Empower Innovation желимо да покажемо да научници у Србији не само да имају идеје, већ и спремна тржишно оријентисана решења. Наш циљ је да створимо мост између истраживача и привреде и тако подстакнемо раст и конкурентност домаће економије.”

Директорка БИО4 кампуса Смиљана Кривокућа истакла је важност међусекторске сарадње: „БИО4 је ту да као екосистем подржи повезивање индустрије и науке. Директан контакт између истраживача и компанија омогућава креирање одговора на реалне изазове из праксе и развој иновација које имају примену.”

Академик Бела Балинт, министар за науку, технолошки развој и иновације, оценио је да је сарадња науке и привреде кључна за даљи развој: „Видели смо 17 изузетних иновација, од биофилтера за млеко, преко нових метода за производњу тканина, до функционалних сокова. Посебно ме одушевило истраживање које показује да биљке попут дувана могу бити извор лекова. То говори о снази науке да мења перспективу и даје нове вредности познатим ресурсима.”

Од укупно 17 иновација представљених на сајму, Институт за медицинска истраживања издвојио се са четири поставке. Др Марија Такић представила је функционалне сокове обогаћене органским калцијумом, док је др Валентина Ћирковић говорила о ЕЛИСА тесту за рано откривање убода крпеља који је заснован на детекцији протеина из пљувачке крпеља. Др Дренка Тривановић привукла је пажњу посетилаца приказом in vitro успостављених стабилних ћелијских линија мултиплог мијелома из примарних пацијентових узорака, а др Тијана Суботички je презентовала савремени приступ у дијагностици мијелопролиферативних неоплазми, фокусиран на детекцију активације ЈАК/СТАТ сигналног пута независно од генетских мутација.

Запратите Институт за медицинска истраживања на LinkedIn-у.

Запратите Институт за медицинска истраживања на X-у.

Сличне вести

TalkToTick: Друга година пројекта који је повезао науку, природу и грађане

Када светлост говори језиком ћелија: оптички увид у еритроците без обележивача

This site is registered on wpml.org as a development site.