Worm Profiler: Nadzor i populaciona genetika roda Echinococcus u Srbiji

Vodeća institucija:
Institut za medicinska istraživanja Univerziteta u Beogradu

Ostale institucije:
Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu, Institut za molekularnu gentiku i genetičko inženjerstvo Univerziteta u Beogradu, Institut za higijenu i tehnologiju mesa, Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu

Opis projekta:
Populaciona genetika roda Echinococcus se uveliko analizira i delimično je već istražena u nekim delovima Evrope, dok su podaci za zemlje Balkana upadljivo nepotpuni. Ovaj projekat će sprovesti sveobuhvatno istraživanje kompletnog ciklusa transmisije koji uključuje životinjske vrste kao stalne i prelazne domaćine parazita i životnu sredinu, i to putem na Evropskom nivou standardizovanih, validiranih i ujednačenih analitičkih metoda koje omogućavaju dobijanje visoko kvalitetnih podataka o populacionoj genetici parazita na području Srbije. Analize će uključivati sekvenciranje gena mitohondrijalnog genoma (cox1 i nad1) kao i karakterizaciju EmsB mikrosatelita u genomu pojedinačnih jaja, larvi kao i adulta parazita. Ovaj pristup omogućava pregled nedovoljno istraženih rezervoara u životnoj sredini, koji imaju visok potencijal za prenos parazita na čoveka. Podaci o populacionoj genetici kao i  koordinate identifikovanih inficiranih domaćina će biti sistematizovani i grafički prikazani kroz interaktivnu bioinformatičku bazu, WormProfiler, da bi se identifikovala područja koja predstavljaju fokuse transmisije i konačno, da bi se načinio model dinamike transmisije. Korisnički interfejs WormProfiler baze će biti prilagođen veterinarima i lekarima koji imaju ključnu ulogu u prevenciji transmisije parazita i podsticanju širenja znanja kao i podizanju svesti o ehinokokozi. Konačni cilj projekta je dobijanje softverski podržanog okvira za sistematski nadzor parazita roda Echinococcus koji će doprineti uvođenju i razvoju ciljanih akcija za kontrolu transmisije parazita kao i posledičnom smanjenju pojave ehinokokoze kod životinja i ljudi.