Enzootski transmisioni ciklusi patogenih mikroorganizama koje prenose krpelji

Medicinska entomologija

Vodi : Dr Snežana Tomanović

Saradnici na projektu: Dr Snežana Tomanović, dr Darko Mihaljica, Dr Ratko Sukara, Dr Gorana Veinović, i Dr Dragana Marković

Broj projekta: OI173006

Trajanje projekta: 2011-2019

Vodeća institucija: Institut za medicinska istraživanja, Univerzitet u Beogradu

Opis projekta:

U Evropi je identifikovano najmanje 6 patogena, uzročnika zoonoza i vektorski prenosivih bolesti u ekspanziji, u čijoj transmisiji važnu ulogu imaju krpelji (Rickettsia sp., Anaplasma phagocytophilum, Borrelia burgdorferi sensu lato, Francisella tularensis, Virus krimske-kongo hemoragične groznice, Virus krpeljskog encefalitisa). Naša preliminarna istraživanja ukazuju na prisustvo A. phagocytophilum, F. tularensis, Rickettsia sp. i pet genospecijesa B. burgdorferi kompleksa, u iksodidnim krpeljima u Srbiji. Prema epidemiološkim podacima virusi krpeljskog encefalitisa i krimske-kongo hemoragične groznice egzistiraju u prirodnim žarištima na teritoriji Srbije, ali sistematske studije njihovog prisustva u krpeljima do sada nisu sprovedene. Istraživanja u okviru ovog projekta su obuhvatala periodično sakupljanje materijala (krpelji sa vegetacije i domaćina, uzorci seruma i tkiva domaćina), molekularnu detekciju patogena u uzorcima, kao i kultivaciju, karakterizaciju i genotipizaciju ovih mikroorganizama. Istraživanje je bilo fokusirano na potencijalna prirodna žarišta ovih zoonoza. Rezultati istraživanja dali su jasniju sliku o distribuciji, genetičkom diverzitetu i patogenom potencijalu mikroorganizama koje prenose krpelji.