Projekti

Androgen zavisna SARS-CoV-2 stimulacija hiperinflamatornog odgovora kod COVID-19

Molekularna onkologija

Vodi : Vladan Čokić, MD, PhD

Saradnici na projektu:

PI Vladan Čokić, P2 Juan F. Santibanez, P3 Olivera Mitrović Ajtić, P4 Milica Vukotić, P5 Dragoslava Đikić, P6 Tijana Subotički, P7 Teodora Dragojević

Broj projekta: 7547934

Trajanje projekta: 01.3.2021 . do 01.11.2022.

Vodeća institucija: Institut za medicinska istraživanja, Univerzitet u Beogradu

Opis projekta:

Hiperinflamacija izazvana virusom korona (SARS-CoV-2) glavni je razlog za pojavu teškog kliničkog ishoda bolesti uglavnom kod pacijenata muškog pola. Ulazak SARS-CoV-2 u ćeliju zavisi od vezivanja za enzim koji konvertuje angiotenzin 2 (ACE2) i androgenom regulisanu transmembransku serinsku proteazu 2 (TMPRSS2). Ovo translaciono istraživanje ima za cilj da otkrije implikaciju androgenih puteva u infekciji SARS-CoV-2 i ispita terapijske strategije za brži oporavak pacijenata.