Kardiovaskularna fiziologija

Zvanje: Naučni savetnik

Kontakt:

djurdjica@imi.bg.ac.rs

• 1984.g. Dr medicine, Medicinski fakultet, Univerziteta u Prištini.
  • 1985-1987 Poslediplomske studije, Medicinski fakultet, Univerziteta u Prištini.
  • 1989.g. Magistar medicinskih nauka, naslov teze: „Dejstvo heparina na sistem renin-angiotenzin-aldosteron i sintezu prostaglandina kod spontano hipertenzivnih pacova” Medicinski fakultet, Univerziteta u Prištini
  • 1998.g. Doktor medicinskih nauka, naslov teze „Uloga hematokrita u regulaciji arterijskog krvnog pritiska” Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu.

Istraživačko iskustvo

• 1990-1999.g., Istraživač saradnik, Grupa za kardiovaskularnu fiziologiju IMI.
  • 1999-2003.g., Naučni saradnik, Grupa za kardiovaskularnu fiziologiju IMI.
  • 2003- 2008.g., Viši naučni saradnik, Grupa za kardiovaskularnu fiziologiju IMI.
  • 2008 – do danas, Naučni savetnik, Grupa za kardiovaskularnu fiziologiju IMI.

Radno iskustvo

• 1985-1990.g. Asistent na Institutu za Fiziologiju Medicinskog Fakulteta Univerziteta u Prištini.
  • 1990.g.-, Univerzitet u Beogradu, Institu za medicinska istraživanja (IMI).
  • 1999.g.- rukovodilac Grupe za kardiovaskularnu fiziologiju IMI
  • 2007/2008.g.; 2008/2009.g.; 2009/2010.g. Angažovanje u programu realizacije doktorskih studija na Stomatološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
  • 2009.g.- odgovorni predavač u realizaciji teoretskog i praktičnog dela interne obuke Instituta za medicinska istraživanja Univerziteta u Beogradu, u okviru programa „Rad sa eksperimentalnim životinjama“
  • 2010.g.- Učesnik u realizaciji dela nastavnog i praktičnog programa u okviru modula Kardiovaskularna biologija, doktorskih studija na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu

Ostale aktivnosti (članstva i dr)

Društvo Fiziologa Srbije, član upravnog odbora
Federation of European Physiological Societies (FEPS)
International Society for Pathophysiology (ISP)
Član posebne radne grupe-Etički savet za dobrobit oglednih životinja pri Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine RS
Član matičnog naučnog odbora za medicinske nauke Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja RS
2014.g.-, Član komisije za sticanje naučnih zvanja

Oblast naučnog interesovanja

Osnovna, preklinička i klinička istraživanja kardiovaskularnih oboljenja. Uloga i molekularni mehanizmi delovanja biološki aktivnih molekula, polifenola poreklom iz hrane, vazokonstriktornih molekula, receptor antagonista, inhibitora i stimulatora enzima oksidativne zaštite u modelima hipertenzije, akutne i hronične bubrežne insuficijencije.

Odabrane publikacije

• Mihailovic-Stanojevic N, Savikin K, Zivkovic J, Zdunic G, Miloradovic Z, Ivanov M, Karanovic D, Vajic UJ, Jovovic D, Grujic-Milanovic J (2016) Moderate consumption of alcohol-free red wine provide more beneficial effects on systemic haemodynamics, lipid profile and oxidative stress in spontaneously hypertensive rats than red wine. Journal of Functional Foods 26: 719-730.
  • Mihailovic-Stanojevic N, Miloradovic Z, Ivanov M, Bugarski B, Jovović Đ, Karanovic D, Vajic UJ, Komes D, Grujic Milanovic J (2016) Up-Regulation Of Heme Oxygenase-1 In Response To Wild Thyme Treatment Protects Against Hypertension And Oxidative Stress. Oxid Med Cell Longev 2016: 1458793.
  • Karanovic D, Grujic-Milanovic J, Miloradovic Z, Ivanov M, Jovovic Dj, Vajic UJ, Životic M, Markovic-Lipkovski J, Mihailovic-Stanojevic N (2016) Effects of Single and Combined Losartan and Tempol Treatments on Oxidative Stress, Kidney Structure and Function in Spontaneously Hypertensive Rats with Early Course of Proteinuric Nephropathy. PLoS One 2016 11:e0161706.
  • Miloradovic Z, Ivanov M, Jovovic Dj, Karanovic D, Vajic UJ, Markovic-Lipkovski J, Mihailovic-Stanojevic N, Milanovic JG (2016) Angiotensin 2 type 1 receptor blockade different affects postishemic kidney injury in normotensive and hypertensive rats. J Physiol Biochem 72 (4): 813-820.
  • Mihailovic-Stanojevic N, Jovovic Dj, Miloradovic Z, Grujic-Milanovic J, Jerkic M, Markovic-Lipkovski J (2009) Reduced progression of adryamicin nephropathy in spontaneously hypertensive rats treated by losartan. Nephrol Dial Transplant 24: 1142-50.